TOKYO

KULTURA


W tej zakładce dowiesz się paru japońskich ciekawostek
HANAMI | PIERWSZE GEJSZE | WIZYTÓWKI | OLYMPICS 2021 THEME SONG | ZDJĘCIA | FILMIK | HYMN

1.HANAMI

W Japonii relacja człowiek-natura jest niezwykle ważna. Nie sposób się dziwić, zwłaszcza że przyroda jest tu wręcz spektakularna. Szczególnie warto się wybrać do tego kraju na przełomie marca oraz kwietnia, ponieważ to wtedy zakwita symbol Japonii, a więc wiśnia (Sakura). Japończycy świętują ten fakt z pompą, oddając się Hanami, a więc rytuałowi „podziwiania”, „oglądania kwiatów”. Ten zwyczaj ma już ponad tysiąc lat – jego początków doszukuje się w okresie Nara (VIII w n.e.) – początkowo chodziło o oddawaniu czci bóstwom rezydującym w drzewach moreli. Dopiero później swoją sławę zdobyła Sakura. Obyczaj przejął dwór japoński, gdzie organizowano przyjęcia, na których oglądanie kwiatów łączono z piciem sake. I… tak pozostaje w wielu miejscach do dziś.

2.Pierwsze gejsze były… mężczyznami

Po pierwsze, gejsze to „damy do towarzystwa” w dosłownym tego słowa znaczeniu, a więc osoby niezwykle dobrze wykształcone, które zabawiają gości rozmową i umiejętnościami artystycznymi (np. tańcem, śpiewem i grą na instrumentach). Początkową tę rolę pełnili mężczyźni, nazywani taiko-mochi – będąc odpowiednikami zachodnich błaznów. Stopniowo jednak zadanie przejęły panie. Dziś, co może zaskakiwać, gejsz, głównie w Kioto zaczęło przybywać!

3.Sposób wręczania pieniędzy / wizytówek

W japońskiej kulturze bardzo ważne jest wyrażanie szacunku. Przejawia się on nie tylko w słowach i zachowaniach, ale również w gestach. Ukłony, o których zapewne zdarzyło Ci się nieraz słyszeć, są powszechne. W codziennych sytuacjach będzie to raczej skinienie głowy, ale gdy Japończyk wita się z osobą, która znajduje się wyżej od niego w hierarchii, ukłon może być głębszy. Warto o tym pamiętać. Dobrze też wiedzieć, w jaki sposób płaci się w Japonii. Po pierwsze – raczej gotówką niż kartą. Ale ważne jest nie tylko to, czym, ale i JAK płacisz. Pieniądze wręczasz obowiązkowo trzymając je w obu dłoniach. Podobnie sytuacja wygląda z wizytówkami biznesowymi. Pamiętaj też, że jeśli otrzymasz taką wizytówkę, nie należy jej np. wkładać do tylnej kieszeni spodni – oznaczałoby to brak szacunku!

KRÓTKI FILMIK O TOKIO

OFFICAL TOKYO 2021 OLYMPICS THEME SONG


OFICIALNA STRONA IGRZYSK OLIMPIJSKICH W TOKIO

HYMN



PARE ZDJĘĆ
Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny



powrót

PARE STRON O TOKIO:


Klara Kotwica 2ta